Ból kręgosłupa to jedna z najczęściej pojawiających się przypadłości, bez względu na zawód, jaki wykonujesz. Skarżą się na niego zarówno osoby, które wykonują ciężką pracę fizyczną, jak i ci, którzy cały dzień spędzają przed komputerem. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać, aby prawidłowo zdiagnozować źródło bólu. Będzie to ortopeda, neurolog a może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?
Najpierw lekarz POZ
Jeżeli chcesz zapisać się do specjalisty refundowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia, pierwsze co musisz zrobić, to udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Nawet, jeżeli później chcesz iść leczyć się prywatnie, diagnoza lekarza POZ może się przydać przy ustalaniu, co robić dalej.
Specjalista z zakresu medycyny rodzinnej ma dostęp do całej twojej karty choroby, w tym przebytych urazów, zabiegów a nawet kartę szczepień. Na podstawie tych danych, zleci dodatkowe badania oraz skieruje do określonego specjalisty. Warto pamiętać, że lekarz POZ zleca badania RTG kręgosłupa. Wyniki mogą odpowiednio nakierować, czy udać się do ortopedy czy raczej do neurologa a może neurochirurga?
Wizyta u ortopedy – jak się przygotować?
Gdy padnie opcja wizyty u ortopedy, dobrze jest od razu zapisać się do konkretnego specjalisty, bo kolejka może być spora. Ortopeda przede wszystkim jest wskazany w momencie, gdy padnie podejrzenie o uraz kręgosłupa. Zajmie się również potencjalnymi wadami postawy i ich leczeniem. To do niego warto się udać, jeżeli padnie diagnoza o zmianach zwyrodnieniowych, dyskopatiach, przepuklinach dyskowych a nawet stenozy kanału kręgowego.
To właśnie ortopeda zleca dodatkowe specjalistyczne badania, czyli zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny albo badanie ultrasonograficzne. Idąc do tego specjalisty możesz się spodziewać nie tylko terapii farmakologicznej, ale i zabiegu chirurgicznego albo stosowania metod zachowawczych. Często właśnie prosto od ortopedy, pacjenci idą od razu do fizjoterapeuty czy rehabilitanta w celu ustalenia odpowiednich ćwiczeń.
Kierując się do lekarza ortopedy, koniecznie weź ze sobą plik wyników badań oraz całą historię przebytej choroby. Zastanów się, co mogło wpłynąć na twój stan i powiedz o wszystkich męczących dolegliwościach oraz zastosowanej terapii. Tylko podejście całościowe sprawi, że postawiona diagnoza będzie trafiona w dziesiątkę.
Wizyta u neurologa — kiedy gdy boli kręgosłup?
Jeżeli ból jakiegokolwiek odcinka kręgosłupa wiąże się dodatkowo z dolegliwościami ze strony układu nerwowego, pacjent jest kierowany do neurologa. Bardzo często wygląda to w ten sposób, że pacjent kierowany do ortopedy, w drugiej kolejności musi iść do neurologa. Organizm ludzki to system naczyń połączonych a jedno schorzenie w negatywny sposób może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.
Neurolog musi określić, czy w związku z chorobami kręgosłupa, zostały uszkodzone lub zaburzone w działaniu nerwy. Takie schorzenia jak rwą kulszowa czy rwa barkowa nie bierze się znikąd. Neurolog ocenia więc, jak schorzenie ortopedyczne wpływa na ogólną pracę systemu nerwowego.
Jak przeciwdziałać bólowi kręgosłupa?
W przypadku pracy fizycznej bardzo ważne jest świadome używanie swojego ciała tak, aby nie przeciążyć go. Jeżeli masz pracę polegającą na siedzeniu przez osiem godzin przy komputerze, pamiętaj, aby robić sobie przerwy co półtorej godziny. Wskazane jest również, by przynajmniej trzy razy w tygodniu rozciągnąć swoje mięśnie, chociażby poprzez zajęcia z jogi albo pilatesu. Nasze ciało, w tym kręgosłup, uwielbia ruch. Kiedy boli cię kręgosłup, postaraj się wykonać kilka ćwiczeń właśnie uspokajających te rejony ciała.