Obecnie w wielu miejscach, takich jak poradnie medyczne, fundacje, punkty protetyczne i ośrodki służby zdrowia można wykonać bezpłatne badanie słuchu. Taką ofertę mają także firmy zajmujące sprzedażą i dystrybucją aparatów słuchowych. Popularność bezpłatnych badań słuchu rośnie, a Polacy coraz częściej je wykonują. Życie w hałaśliwym mieście, częste słuchanie głośnej muzyki sprawiają, że takie badania nie tylko przestają być tematem tabu, ale także dla wielu osób stają się koniecznością. Kto szczególnie powinien przebadać swój słuch? Jak wygląda takie badanie i jak się do niego przygotować?
Badanie słuchu – dla kogo?
Przebadać swój słuch może tak naprawdę każdy człowiek, ale w niektórych grupach takie badanie może być szczególnie wskazane. Niedosłuch kojarzy się nam najczęściej z osobami starszymi, które na wskutek swojego wieku nie słyszą już tak jak dawniej. Osoby, które ukończyły 50. rok życia są najbardziej narażone na pogorszenie się słuchu, ale nie są jedyni gronie tych, którzy powinni zgłosić się na bezpłatne badania słuchu. Przebadać swój słuch powinni także młodzi, którzy często korzystają ze słuchawek dousznych i głośno słuchają muzyki, a także osoby żyjące w hałaśliwych miastach oraz pracujące w hałasie. Jeśli coraz częściej zdarza Ci się prosić rozmówcę, by mówił trochę głośniej, jeśli często podgłaśniasz radio i telewizor albo masz problemy w rozmowami telefonicznymi, gdy jesteś w środku miasta, dobrze by było, byś także przeszedł bezpłatne badanie słuchu.W dobi pandemii warto szukać takich firm, jak Geers, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie wykonywania badań słuchu.
Po co mam badać słuch?
Słuchanie to ważna umiejętność, która ułatwia życie w społeczeństwie, a tryb życia przeciętnego człowieka nie sprzyja naszym uszom. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz słuch jest uszkodzony. Badania słuchu służą diagnozowaniu problemów, profilaktyce i szukaniu korzystnych rozwiązań w przypadku niedosłuchu (są to m.in. porady w kontekście wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego czy też zalecenia i wskazówki do wprowadzenia w codzienne życie). Badania są bezpłatne, by mógł z nich skorzystać każdy kto chce – niezależnie od jego aktualnej sytuacji ekonomicznej. Osoby, które badały już kiedyś słuch także mogą skorzystać z ponownego badania, by ponownie skontrolować wyniki.
Jak wygląda badanie słuchu?
Bezpłatne badanie słuchu trwa zazwyczaj bardzo krótko, bo zaledwie kwadrans. Przed przystąpieniem do badania sprawdzana jest drożność kanałów słuchowych, od której zależą wyniki audiometrii tonalnej. Samo badanie wykonywane jest w kabinie audiometrycznej z użyciem urządzenia akustycznego do diagnostyki zaburzeń słuchu – audiometru. Podczas badania ocenie podlega stopień słyszenia dźwięków o różnych częstotliwościach i tonach. Ustalany jest tzw. próg słuchu, czyli dolna granica słyszalności dźwięków przez danego człowieka. Pacjent zakłada specjalne słuchawki, a po usłyszeniu sygnału dźwiękowego powinien odpowiednio zareagować – powiedzieć w której słuchawce – prawej czy lewej – usłyszał dźwięk. Wyniki testu są znane i przekazywane zaraz po badaniu. W przypadku niedosłuchu ustalany jest jego rodzaj oraz stopień, a także dalsza ścieżka diagnostyki, leczenia i konsultacje.